Ostatni update: 09/03/2023

Jako uzupełnienie poprzedniej tabelki można prosto, na podstawie dokładnie tych samych danych (a więc opis danych i ich potraktowania w poprzednich statsach spisany) policzyć średnie i ranking PL Browarów. Samo liczenie w pełni analogiczne do tego, które robi UT, czyli średnia ważona z piw (wagą jest rzecz jasna liczba ocen danego piwa), tyle, że na podstawie ocen normalizowanych per styl i standaryzowanych do skali UT.

Przy okazji policzone wartości średnie tradycyjną, untappdową metodą na podstawie danych bez normalizacji, by były widoczne różnice, bo o nie wszak tu biega. Dodatkowy zysk: można sobie obejrzeć listę 288 browarów, nie zaś jak na UT tylko 50.

Aha, zastosowane te same co na UT ograniczenia, czyli: minimum 1000 ocen i minimum 5 piw, inaczej browar znika z listy. I warto nadal pamiętać, że takie podejście to symulacja utopijnej sytuacji, gdy konsumenci oceniają jak sędziowie – w stylu.

Wnioski narzucające się mniej lub bardziej, losowe i chaotycznie:

  • Obniżenie średniej odnotowują jedynie miodosytnie oraz browary skupione na wysokoocenianych stylach (Pinta Barrel Brewing, Sick Boy, Maltgarden). W sumie jedynie 7 sztuk, wszyscy pozostali na standaryzacji zarobili, mniej lub więcej, ale na plusie.
  • Ewidentnie najwięcej na plusie ze średnią różne koncernowe browary oraz browary znane z robienia badziewia. Chyba nie o to raczej biega osobom promującym sędziowskie podejście do oceniania, a byłoby to dodatkowym efektem, w związku z profilem wypuszczanych piw
  • W związku z nierówną a dość miejscami gęstą dystrybucją browarów na liście rankingowej – nie bardzo widać korelację między zmiana średniej a zmianą miejsca na liście. Przykład? Największe skoki w średniej to “Zakład Piwowarski Głubczyce” – o niemal 0.8 co się przekłada jedynie na 1 miejsce w rankingu, zaś Browar Warka z również wielkim acz nieco mniejszym wzrostem o niepełne 0.7 w średniej skoczył aż 131 miejsc w rankingu.
  • Dość niesamowite, że Furious Meads i Pinta Barrel Brewing aż tak wysforowały się ze średnia do przodu, że pomimo największych spadków średniej zachowały w rankingu 2 czołowe miejsca.
  • Dobra, nie chce mi się pisać, resztę widać… acz pewnie jak mnie najdzie jakoś graficznie to jeszcze zrobię, scatter plot z zaznaczonymi zmianami czy coś.