Ostatni update: 08/09/2022

Piwna Zwrotnica – a więc znane każdemu coroczne podsumowanie PL Kraftu. Kolosalna i zajebista robota. Zasadniczo jednak – podsumowania są rozbieżne w widocznym jednoznacznie procencie z danymi UT. Czemu?

Głównie kwestia metodyki: PZ zbiera dane ręcznie, potwierdza, weryfikuje. Dane są niewątpliwie bardzo wiarygodne, acz też opatrzone uznaniowością (np uwzględnianie danego browaru jako kraftowego czy też odrzucanie jako “klona”). Dane na UT zaś to wprowadzane przez społeczność i później ewentualnie weryfikowane przez browary, moderatorów i samych użytkowników (zgłaszających do moderacji). Jak to sie przekłada na praktykę?

Jak widać linie są zaskakująco współbieżne. Różnice to:

  • Obszar błękitny: wyłączone z liczby browarów wszystkie mające na UT jako typ browaru: Macro Brewery, Regional Brewery, Meadery i Cidery - dość oczywiste działanie, które wyklucza z zestawienia wszystkie "niepiwa" oraz piwa robione prez koncerny i browary regionalne.
  • Obszar szary - zasadniczo: brandy czy też browary krzak. Np zamawiacze piw w Witnicy na potrzeby turystów. Tych jest w szarym obszarze grubo powyżej 90%. Pozostałe kilka procent idzie na błędy: duplikaty, browary domowe nie zaznaczone jako domowe... Jednak jest ich zaskakująco mało - roboto moderatorów jest skuteczna. Przy ręcznym porównywaniu danych UT / PZ dla wybranych lat ubiegłych znajdowałem po jednym błędzie w roku (sic!). Oczywiście w roku bieżącym błędów będzie wyraźnie więcej, bo jeszcze nie posprzątane

Analogicznie sprawa ma się dla premierowych piw:

Dodatkowy aspekt potencjalnie generujący nieco szumu w danych to przyporządkowanie do danego roku czy też innego okresu piwa (lub w mniejszym stopniu: browaru) - dla P.Zwr. jest to informacja od browaru bądź z FB, zaś dla danych UT jest to data pierwszego checkina. Różnica w zasadniczej większości przypadków jest na szczęście pomijalna.

Wnioski z tych wykresów i przeglądania różnic pomiędzy zbiorami danych wydają się oczywiste: oba źródła są wiarygodne (z jednoznacznym wskazaniem na P.Zwr.), jednak obejmują nieco inne zbiory danych (dla UT z prostą metodą odrzucenia miodów, cydrów, koncerniaków i piw regionalnych i bez prostej metody odrzucenia klonów, brandów itp)

Niewątpliwą przewagą danych na UT jest ich dostępność. Dane z Piwnej Zwrotnicy są publikowane raz do roku w postaci raportu czy infografik, bez udostępnienia danych źródłowych czy szczegółowych.