Ostatni update: 19/04/2023

Dokładnie to samo co poprzedni dendrogram, tylko na podstawie % piw w grupach stylów, a więc pomijający liczbę premier, więc i tekst analogiczny dla porządku:

Znów grupowanie acz zupełnie inną, statystyczną metodą, konkretnie “Ward variance minimization algorithm” po naszemu zwaną po prostu metodą Warda (o której więcej ciut na wiki >>tutaj<<). Na potrzeby porównywania pokrewieństwa, grupowania i wgl banglania algorytmu wrzuciłem do niego dla każdego browaru procentowy udział piw w każdej z grup stylów.

Sam wykres to dendrogram, pokazujący pokrewieństwa browarów i pozwalający na wyodrębnienie dowolnej liczby grup (rysując na dendrogramie pionową linię odcinamy grupy, grupą oczywiście są browary mające połączenie po lewej stronie narysowanej pionowej linii). Tutaj taka linia nienarysowana, ale kolorki linii zdywersyfikowane, jakby “odciecie” było przy 150.

Aha, obrazek niemały, wiec dla pewności czy tam potencjalnej czytelności – po kliknięciu otwiera się oryginalny pliczek. No i same pokrewieństwa / odległości ciekawe…