Ostatni update: 08/06/2023

Dwumiesięczny histogram liczby czekinów Miłosław & Makłowicz ArcyAPA. Zasadniczo, to podejrzewam że mniej więcej analogiczny do wielu histogramów “nowych, interesujących piw z dobrą dystrybucją”. Dodatkowo wygładzona krzywa mająca ów histogram ładnie uogólnić + (pod głównym wykresem, bo mało kogo obejdzie) słów i wykresów kilka o owym wygładzaniu. Oczywiście dwa miesiące startują od premiery (rozumianej jako data pierwszego czekina na UT)

I słów kilka o tym wygładzaniu – pewnie każdy zna, nawet excelek potrafi to na ileś sposobów zrobić (jakies linie trendu, wielomianowe, logarytmiczne, gaussa, średnie ruchome itp). No ale całkiem przypadkiem znalazłem jeszcze jeden, mniej znany algorytm, zwany filtrem savitzkiego-golaya (jak by ich nie odmienić). O tyle fajny, że ma dwa parametry, czyli “wielkość” okienka branego pod uwagę oraz stopień wielomianu który stosuje dla tegoż. Można sobie conieco poczytać o nim na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Savitzky%E2%80%93Golay_filter – no ale jak to praktycnzie wyglada? a fajnie, poniżej wklejam co tam sobie w imie doboru parametrów wygenerowałem:

Jak widać jest ryli elastycznie 🙂 Aha, to oczywiście jest dla tej ArcyAPOwej próbki danych, szarym zaznaczony przedział ufności 95%. W porównaniach bezpośrednich moim zdaniem wygrywa z gaussem i ze średnią ruchomą jeśli idzie o efektowność (czytaj: ładnie te linie zaokrągla) i efektywność (czytaj: ładnie oddaje to co chcemy żeby oddał)