Ostatni update: 16/12/2022

Jak wszyscy wiedzą – zasadnicza większość konkursów piwnych dla browarów komercyjnych nie podaje listy zgłoszeń, ani piw ani nawet browarów. Podobnie KPR. Głównym powodem tego wydaje się być obawa organizatora przed zniechęceniem tych browarów, które ryzykują kiepskie wypadnięcie, w sensie dużo zgłoszonych piw, mało (czy wręcz zero) nagród. A mało zgłoszeń = niespinający się i tracący renomę konkurs.

Ale statystyka jest nieubłagana, więc niektóre rzeczy można sobie policzyć prosto. Poniżej takie podejście dla KPR 22:

Podstawowe dane:

  • Zgłoszonych Browarów: 119
  • Zgłoszonych Piw: 754
  • Liczba Kategorii: 58
  • Liczba medali teoretycznie możliwych do zdobycia (pomijając Kraft Roku): 174
  • Medali przyznanych: 138
  • Liczba browarów z przynajmniej 1 medalem przyznanym: 66

I liczymy:

Średnia liczba punktów (przyznawanych 3 za złoto, 2 za srebro i 1 za brąz) dla wszystkich zgłoszonych browarów (włącznie z 53 anonimowymi) to 2.24. Co oznacza w skrócie, że browary, które zdobyły w 22 roku tylko srebrny lub dwa brązowe medale są poniżej niej. W drugiej połówce listy rankingowej browarów KPR. Ci z jednym medalem brązowym oczywiście tym bardziej, jeszcze dalej.

Lista zaskakująco obszerna: Fortuna, Zamkowy, Cieszyn, Spółdzielczy, Piwnica Rajców, Złoty Pies, Mariental, Moczybroda, Podklasztorze, Pod Zamkiem, Inne Beczki, Lobster, Ponidzie, Bałtów, Piwnica Świdnicka, Folga, Stary Rzeszowski, Jan Olbracht Rzemieślniczy, Tumski, Czarna Owca, Kociewski, Starogard Gdański, Ukiel, Milicz, Bednary, Wawrzyniec, Moon Lark, Świętosław, Dębicki.

Oczywiście – być może po prostu te browary zgłosiły jedno lub dwa piwa i wszystkie zgłoszone dostały medal. Ale nie wiemy tego, statystycznie te anonimowe browary zgłosiły po 754/119 czyli ponad 6 piw i przy losowym rozłożeniu medali dostałyby więcej , jednak okazali się (znów: statystycznie) za kiepscy. Co rzecz jasna nie przeszkadza im w chwaleniu się srebrnym medalem czy też dwoma brązowymi.

Kolejna sprawa: Browary, które wiemy że brały w dotychczasowych edycjach udział (niekiedy dość regularnie) a teraz mają zero medali i nie wiemy, czy się nie zgłosili po prostu czy byli za kiepscy w tym roku, niemniej ewidentnie startowanie we wcześniejszych edycjach nie jest zdarzeniem całkiem niezależnym od startowania w kolejnych, więc trzeba im zwiększyć szansę na to, że wysłali piwa. Od organizatorów nie dowiemy się, że nie. Od nich samych nawet jak się dowiemy, że nie, to cholera wie, na ile wierzyć – wszak zazwyczaj rozmawia się nie tylko z piwowarem czy właścicielem browaru, ale i z marketingowcem.

Lista browarów które regularnie startowały też zaskakująco niemała:

To niestety nadal nie koniec. Bo o ile w powyższej tabelce są browary, które jedynie można podejrzewać o startowanie, to kolejna tabelka pokazuje te, o których wiadomo, że zgłosiły piwa w 2022 roku. Nie wiadomo ile. Może mniej niż w poprzednich latach. Może nie. Statystycznie rzecz biorąc zgłosiły.... więcej piw per browar (średnio 6.24 piw na browar - to rekord jak dotąd).

I browary te odnotowały największą stratę względem wcześniejszych osiągnięć:

Pewnie możnaby kolejne takie zestawienia przyszykować, ale hejtowanie jest męczące, już mi się nie chce 😉

Alternatywa - a więc publikowanie listy startowej dla organizatorów jest nieakceptowalna, są przekonani, że zbyt wiele browarów będzie się bało startu. Szkoda, wciąż nie wiadomo, z kim konkurowały piwa które wygrały... A prawdopodobnie lista startujących browarów i zgłoszonych piw zainteresowała by poza uczestnikami kurde kilkanaście osób. No dobra, może kilkadziesiąt. Więc potencjalne straty marketingowe nazwałbym symbolicznymi...

Acz chyba nie liczę na zmianę tego stanu rzeczy z utajnieniem listy startowej, z prostego powodu: w takiej formie jak teraz organizatorom się to bardziej opłaca, bo browarom zasadniczo opłaca się zgłosić wszystko, im więcej tym lepiej. Od tego roku już można zgłaszać wszak po ileś piw z jednego browaru w tej samej kategorii. Ciekawym, kiedy będzie dopuszczalne zgłaszanie tego samego piwa w wielu kategoriach...

Już nie wspominając o tym, że w przypadku KPR nieujawnianie niczego zwiększa oglądalność szefa jury na jutubie, bo a nóż a widelec Kopyr cośtam więcej powie, więc szef jury ma dodatkowy bonus za brak przejrzystości konkursu 🙂 I nie przeszkadza mu to na filmiku powiedzieć o jakimś piwie "ono rywalizowało z tymi wszystkimi, więcie, cośtamcośtam" - nie kuerwa, nie wiemy.