Ostatni update: 20/10/2022

Taka skondensowana vel urozmaicona wersja box plot, tych pudełek z wąsami. Na wykresie – na podstawie kompletu wszystkich PL piw ze średnimi na UT widać:

  • 1 i 3 kwartyl, a więc wartości, które odcinają dolne i górne 25% ocen piw w danym roku, zaznaczone na wykresie kółkami i połączone linią
  • medianę – żółtawy krzyżyk – czyli wartość oceny piwa poniżej której i powyżej której jest równo po połowie piw ze swoimi średnimi
  • średnią arytmetyczną – oliwkowy romb – czyli wiadomoco.

Chyba w miarę czytelnie, a jak widać wyniki poniekąd spodziewane – poza (mało reprezentatywnym i mało kraftowym) początkiem, poziom piw z roku na rok rośnie. Być może nakłada się na to jakieś delikutaśniejsze (a może ostrzejsze? acz niesądzę) ocenianie nowszych userów, ale ciężko byłoby to statystycznie jakoś wykazać.

Aha, swego rodzaju ciekawostką jest fakt, ze początkowo rozkład ocen był prawostronnie skośny, co jednak szybko bardzo się zmieniło na lewostronnie skośny (co widać po tym, że mediana zaczęła być większa od średniej, dominantę pomijam na wykresie, ale też do tego pasuje, jest wyższa od mediany, tylko ona trochę odczapna w takim ciągłym zbiorze na wykresie, szum jeno wprowadza)