Ostatni update: 12/11/2023

Dynamikę zmian w stylu można liczyć na całe stado sposobów, ja sobie ograniczyłem do weryfikacji danych dla top50 wszystkich grubo ponad dwustu stylów z UT, zaś za wyznacznik wziąłem liczbę zmian miejsc i nowych piw. Co ciekawsze – niemal niezależnie jaki wyznacznik sobie wymyślałem, wygrywał tem sam styl, i była to – co może zapewne część osób dziwić – Session IPA.

Czemu dziwić? Ano od naszych rodzimych influencerów ciągle słychać jak to się nie robi sesyjnych piw, jakie to wszystko mocne itp itd – no to sorka, ale nie całkiem dobrze się im wydaje.

To po tym przydługim wstępie – 3 wykresy, każdy prezentuje dokładnie to samo, acz pierwszy (small multiples) ma za zadanie być w miarę czytelny 😉 podczas gdy dwa kolejne (bump charty) mają zobrazować skalę tej dynamiki, co na wykresie przejawia się jako typowe spaghetti. Niemniej oba te spaghetti można sobie przytrzymać myszkę na linii czy tam kliknąć, może trochę pomaga. Pierwszy wykres w związku z ograniczeniami Flourish obejmuje tylko 100 z w sumie 119 session ipek, które się przez top50 PL UT przewinęły. A do tego nazwy nachodzą często na siebie, krafcik za długie nazwy produje – ale przy wątpliwościach pomaga popup.

Na tych wykresach spaghetti na fonie to mogiła, w poziomie nieco płytsza.