Ostatni update: 01/06/2023
Sezonowość oczywiście na przykładzie gildia.pl, uwzględnione wyłącznie komiksy z wystarczająco dokładnie podaną datą wydania (na szczęście to jest 98.7% wszystkich komiksów na gildii). Trochę to pstrokate wyszło, no ale kolory analogiczne do wcześniej użytych przy wykresach liniowych. Jak widać manga najmniej sezonowa, rodzimy komiks najbardziej. A sezon widać.
[EDIT] Pod wykresem interpretacja
Wspomniana interpretacja, po tym jak jako komiksowy lajkonik poprosilem o nią na "Komiksy bez Granic":
Radosław Bolałek:
Rami Ramidus tłumaczę, dwa peaki - Komiksowa Warszawa/Targi Książki (KW) - w maju, do tego Międzynarodowy Festiwal Komiksu (i Gier) - MFKiG przez wiele lat w październiku, ostatnio przenosi się na wrzesień, co już też powoli widać i pewnie za rok dwa, będzie zamiana miejscami, ale nie jest to powiedziane, bo część komiksów trafia do Gildii po imprezie, czyli właśnie w październiku.
Manga jest wydawana w miarę systematycznie, tu nie ma sezonowości. największe ruchy są na polskich tytułach, bo autografy na imprezach podbijają sprzedaż. To tak naprawdę wahania na polskich tytułów mają znacznie.
Dobrze zinterpretowałeś wakacje. Do tego zadyszka po KW.
W marcu czasami trafiają się imprezy komiksowe, więc też jest lekki wzrost.
Grudzień wbrew pozorom jest pewnego rodzaju uderzeniem przedświątecznym, bo większość tytułów wychodzi w pierwszej połowie, a 1/3 miesiąca jest praktycznie bez premier. Wydawcy mają zadyszkę po MFKiG, ale jeszcze cisną trochę listopad i grudzień, bo zobacz, że to też są jedne z ostrzejszych miesięcy.
Styczeń, bo część tytułów nie załapuje się na święta i spada na styczeń i potem mamy takie miesiące wytchnienia (z możliwością wzrostu w marcu).
I jeszcze jeden wykresik, z podzialem na lata: