Ostatni update: 09/09/2022

Przeklejka z jepiwki.

Na szybko, bo wydaje mi sie, ze wykres samoobjasniajacy sie. Niemniej tak jak ostatnio:

  • pelen zakres danych z UT (obarczonych swoja specyfika, uwzglednianiem roku premiery piwa, zakres wszystki okolo 1000 browarow w tym roznych brandow itp itd)

Wydaje mi sie, ze te dane nieco demitologizuja niktore spostrzezenia pojawiajace sie tu i owdzie, chociaz pewnie niektore potwierdzaja. Tak czy inaczej:

  • trzy gorne wykresiki to procenty (na wykresikach narysowane) i liczby (podane jawnie) premier. Trzy dolne – liczby czkeinkow. Oczywiscie jedne i drugie w rozbiciu na lata
  • pierwsze pewnie ze 3 lata stosunkowo malo miarodajne, malo premier, stosunkowo malo czekinkow…. zreszta zeby zlapac kontekst – odsylam do wczesniejszego posta czy raczej obrazka w temacie, czyli https://www.facebook.com/photo/?fbid=10221035637220485… – tam tez dokladniejszy opis metodyki
  • Jak widac mityczny “rok lagera” ewidentnie nadchodzi na pelnej. Tylko tradycyjnie cos nadejsc nie moze. Zwlaszcza, ze tu wszak wszystkie koncerniaki roznorakie uwzglednione, a do tego roboczo sobie ta grupe lagerowa zrobilem nieco inaczej, znaczy funkcjonalnie – te nieaangazujace do chlania, wiec i pilsy, i bitterki, i blondy…
  • oglaszana “imperializacja” – zwlaszcza ipek – ma miejsce, acz w umiarkowanym zakresie, nadal “nieimperialne” wersje dominuja (w liczbie premier stosunek w 2021 jak widac to jakies 75% zwyklich do 25% imperialnych)
  • Liczba czekinkow w powyzszej klasyfikacji jednak juz prawie pol na pol, z lekkim wskazaniem na nieimperialne. Co chyba troche swiadczy o tym, ze ta czekinujaca spolecznosc wywiera presje na browary wlasnie w kontekscie “chcemy wiecej double, triple, quad ipa”. Bo te dane wszak oznaczaja, ze te imperialne wersje lepiej sie sprzedaja.
  • Imperializacja poszla dalej w swiecie stoutow i porterow. Acz to ma pewnie rynkowo nieco mniejsze znaczenie, zwazywszy, ze ipki coraz bardziej dominuja w stosunku do ciemnych piw, zwlaszcza w liczbie czekinkow, w liczbie premier blizej rownowagi
  • Anomalia statystyczna z roku 2011 a propos podzialu na imperialne i zwykle ciemne piwa, to modelowy przyklad problemow i specyfiki tego sposobu zbierania danych. Jeszcze malo czkeinkow i premier rzeczjasna, wiec duzy i popularny browar wypuscil (czy raczej: pojawilo sie na UT) dosc dobrze przyjete piwo, ktore zbieralo czekinki rowniez w kolejnych latach. Mowa o Amberze i jego Grand Imperial Porterze. Nieimperialna, zdominowana konkurencja to: Ciechan Porter, Belfast, Zawiercie Czekoladowe, Cornelius Porter.

To chybe tyle na szybko do kawusi, dalszy ciag jakichs wykresikow z tych danych zapewne nastapi (znaczy gotowe jest wchuj, tylko pojecia nie mam, co sie nadaje do wrzucania w internety, bo kogostam zainterere)