Ostatni update: 19/01/2024

Ale 20 z Top50 UT, więc w praktyce odpadły koncernowe i regionalne.

Wykres to zasadniczo używany już niejednokrotnie Area Bumpchart vel Sorted Streamgraph vel Ranked Streamgraph vel Ordered Streamgraph vel Ribbon Chart.

Wgl Streamgraph to z jednej strony nic nowego (ot, lekka modyfikacja wiekowego wykresu skumulowanego warstwowego / stacked area chart – po prostu oś pozioma nie jest na dole), niemniej ta modyfikacja pojawiła się całkiem niedawno (pierwsze zastosowanie i opisanie przypisywane jest panom Byronowi i Wattenbergowi z IBM’s Visual Communication Lab w 2008 roku), a dorzucenie do niej jeszcze dodatkowo sortowania wg rankingu to już wgl ostatnie lata, spopularyzowało się troszkę dopiero chyba dzięki Power BI (pod nazwą Ribbon Chart)

Za to pojawiła się kilka dni temu możliwość robienia takiego wykresu we Flourish, co cieszy (bo te statyczne co generowałem miały spore wady). Co prawda brak możliwości zostawienia ciut wolnego miejsca między wstążkami wkurza, ale cóż, może kiedyś.

Poniżej więc takowy “sortowany (rankingowy?) wykres strumieniowy” (brrr) z danych z Top50 browarów PL na przestrzeni 3 lat w granulacji miesięcznej przedstawiający sumaryczną liczbę czekinów. Jak łatwo zgadnąć dzięki temu, że nie z kompletu danych, z wykresy znikają co większe browary (koncernowe i regionalne)