Ostatni update: 23/09/2023

Dwa niepozorne wykresy, które próbują zweryfikować (myślę, że z sukcesem, acz wcale nie z jakąś kolosalną wiarygodnością) spostrzeżenia, które można wysnuć, że:

  • istnieje coś w rodzaju cyklu czekinowania u wielu osób, czyli:
    • Pierwszy rok – zachłyśnięcie się, backlogi (bardzo widać te backlogi)
    • kilka lat narastania intensywności
    • przesilenie i ograniczanie pogoni za czekinkami
  • można zauważyć, że osoby zakładające konta na UT dość dawno, 7-8 lat temu albo jeszcze wcześniej czekinują spokojniej

Oba te punkty są oczywiście ze sobą nieco skorelowane. Niestety – próbka danych (ciut ponad 100 osób z największą liczbą czekinów w PL) nie ułatwia weryfikacji i obniża wiarygodność, niemniej jednak jest wystarczająca, by oba te zjawiska pokazać. Drugie z nich ma dodatkowo bias – wszak osoby które stosunkowo niedawno założyły konto i czekinują dość spokojnie po prostu się do owej próbki nie załapią…

Aha, dane były czyszczone, czyli wartości początkowe a mocno odstające zostały pominięte, kilka osób się załapało na takie czyszczenie. Mowa o przypadkach, gdy to np w roku X były 2 czekiny, w roku X+1 – 5 zaś “właściwe czekinowanie” idące w setki czy tytsiące nastąpiło dopiero w roku X+2. Wtedy X+2 stawał się automagicznie dla obliczeń pierwszym rokiem czekinowania.

Dane na potrzeby pierwszego wykresu dodatkowo były normalizowane jeśli idzie o pierwszy i ostatni rok (które wszak w obu przypadkach były niepełne)

No dobra, wykresiki, chyba jednak bardziej obrazowe niż pitu pitu: