Ostatni update: 01/10/2022

4 tabelki, dwa wykresy + w bonusie tabelka piw ze sparklines – wszystkie próbują podsumować ściągane co miesiąc (zawsze 1szego) dane z listy top50 piw PL na UT. Lista jest sporządzana na podstawie średniej Bayesowskiej, uwzględniającej popularność danego piwa.

Punkty (widoczne w tabelkach) są na prostej zasadzie liniowej: 1 miejsce to 50 punktów, 50 miejsce to jeden punkt. Wszystkie tabelki wstępnie posortowane właśnie po sumie punktów (ale wystarczy kliknąć żeby to zmienić)

Oba wykresy są koszmarnie nieczytelne, przedstawiają dokładnie to samo i zasadniczo w ten sam sposób tylko z nieco inną grafiką (flourish vs datawrapper) – jeden z nich nieco ułatwia możliwością filtrowania, drugi jakiś taki sympatyczniejszy w obsłudze…. w obu żeby mieć opisy trzeba przytrzymać kursor na danej linii (czy tam z fona palcem tą linie tapnąć) – niemniej zasadniczo cokolwiek widać dopiero na większym monitorze.

aha, 20 miesięcy, bo tyle akurat mam danych…. i może dobrze, że nie więcej, bo przy okazji się dowiedziałem, ile razy browary w tym okresie zmieniały nazwy, nawet piwom to się zdarzało, a całkiem sporo z nich zmieniało style – a to trzeba było uspójnić ręcznie, zgroza. [EDIT] oho, niektórych piwek Pinty widzę nie połączyłem, ale nie chce mi się, może jeśli za kolejne ileś miesięcy będę robił nowsza wersje nie zapomnę połączyć…