Ostatni update: 29/07/2023

Znów jakieś pitupitu na jepiwce skłoniło człowieka do robienia statystyk. Bo ponieważ Pan Grzegorz rzucił od niechcenia takie zdanie jak na obrazku, czym spowodował efekt na tymże obrazku widoczny:

Narzucającym się sposobem sprawdzenia byłaby weryfikacja liczb na zasadzie: “wszyscy z PL, średnie czekinowe od założenia konta do dzisiaj” – ale to miałoby multum wad (co nie znaczy, że potem tego nie zrobię) – największą: uwzględnianie backlogów i dużych festiwalów. Już nie wspominając o tym, że u większości osób częstotliwość czekinowania w czasie się zmienia.

No to inaczej: średnie liczby czekinów od 13 maja. Bo takie mam i jest to bezpośrednio po MBCC gdzie część osób sobie by zawyżyło średnie kosmicznie. Uwzględnia co prawda WFDP, ale to jednak zupełnie nie jest geekowski festiwal i na rzeczone średnie specjalnego wpływu nie miał.

No to zakładając, że “kilkadziesiąt” to od 20 do 99 poniżej dwa wykresiki, plus na start trochę danych zbiorczych. No i w średniej liczbie czekinów na dzień wszystko dla uproszczenia.

A dane powychodziły takie:

  • sumaryczna liczba PL kont (z 13 maja i w związku ze sposobem sporządzania prawdopodobnie mająca kilkanaście procent braków) to około 8 tysięcy
  • Liczba kont aktywnych od 13 maja – 2720
  • Ostro czekinujący jeśli Grześkowe szacunki mają sens to osoby robiące minimum 2 i pół czekina dziennie (gdy kilkadziesiąt przyjąć 99). Lub więcej. Dużo więcej. Rekordzista średnio robi 13 i jedną trzecią czekina na dzień…
  • średnio dla całej grupy 2720 osób wychodzi ciut więcej niż piwo co drugi dzień
  • mediana tejże grupy to mniej więcej piwo co 5 dni
  • A gdzie się zaczynają Ci ostro czekinujący to chyba troszkę widać na wykresie, chociaż rzecz jasna jest to absolutnie subiektywne, dla parpy pewnie 90% osób z wykresu to już na ostro z alko… może nie 90%, ale pewnie coś w tym jest jak się patrzy na liczby tam po prawej bardziej…
  • Z czysto statystycznego punktu widzenia wartości odstające / outlinerzy (czyli te kropki poza wąsem z naniesionego wykresiku pudełkowego vel skrzynkowego) zaczynają się już od około półtora piwa dziennie. Takich osób jest 233.

Aha, na pierwszym wykresie (zależnie od wielkości ekranu) część niebieskich kropek się nakłada… więc dla ukazania propocji wykres drugi. Który moim zdaniem pokazuje, jak mała w PL jest ta UT-nisza w krafto-niszy. I tradycyjne: na fonie w poziomie.