Ostatni update: 05/01/2024

Najpierw o samym typie wykresu:

UpSet Plot – wyjątkowo mało znany (poza pewnymi dziedzinami w których się spopularyzował a la biologia) i dość nowy (powstał w 2014 roku na Harvardzie) typ wykresu, który de facto zastępuje Venn Diagram (ten już >>tu gdzieś<< był), umożliwiając zarazem czytelne przedstawienie dużo większej liczby części wspólnych dużo większej liczby różnych zbiorów.

Może wymaga nieco dłuższej chwili na przeczytanie niż zwykłe wykresy słupkowe, ale prezentuje liczebności zarówno różnych kombinacji części wspólnych (intersekcji) jak i samą kardynalność zbioru (liczebność). Poczytać można o nim chociażby na >>wiki<< – osobiście jestem fanem i żałuję, że zasadnicza większość softu go nie obsługuje.

Aha, w słynnym źródle “gdzieś tam” przeczytałem, że w związku z brakiem przyzwyczajenia większości osób do tych wykresów niektórym wyraźnie lepiej czyta się wersję poziomą, innym pionową, więc poniżej obie (ja akurat mocno preferuje poziomą).

I obie prezentują dokładnie to samo, czyli ponad tysiąc PL browarów (miodosytni, cydrowni, brandów…) na UT oraz ustawione dla nich linki do 3 różnych portali społecznościowych + strony www + poczucie się browaru do ogarniania samemu swojego konta na UT (Claim)

Zaskoczonym skalą roboty moderatorów – nie zdawałem sobie sprawy, że aż tyle browarów bez claima ma poustawiane linko do fejsika, insta czy inszych tam. Acz claima ma i tak niemało browarów, co zapewne dobrze świadczy o marketingu tychże.

koniec pitolenia, dwa wykresiki:

Wersję pionową warto kliknąć jeśli nie mieści się na ekranie